Od 30. rujna do 4. listopada, Dječji vrtić u Korčuli postao je središte filmske umjetnosti kroz manifestaciju Korčula voli film. U suradnji s odgojiteljicama Ivanom Skokandić i Nikolinom Batistić, djeca iz srednje mješovite grupe imala su priliku sudjelovati u niz radionica pod vodstvom Petre Belc, doktorice znanosti u području eksperimentalnog filma. Radionice su bile osmišljene kako bi djeci približile svijet filma, potaknule njihovu maštu i kreativnost te im omogućile da se upoznaju s osnovama filmske umjetnosti na zabavan i interaktivan način, kroz razne vježbe vizualnog i taktilnog izražavanja.
Eksperimentalni film i stvaralaštvo Mihovila Pansinija
Jedna od ključnih aktivnosti bila je uvođenje djece u svijet eksperimentalnog filma, s posebnim naglaskom na rad hrvatskog pionira filmske umjetnosti, Korčulanina Mihovila Pansinija. Djeca su kroz gledanje njegovih filmova učila kako film može biti sredstvo za izražavanje kreativnih ideja i osobnih osjećaja. Ovaj pristup omogućio im je razumijevanje filmske umjetnosti na dubljoj, intuitivnoj razini, potičući ih da i sami postanu mali filmski kreativci.
Optičke igračke i optičke iluzije
Sljedeća aktivnost bila je vezana uz rad s optičkim igračkama poput oktaskopa, kineografa i zvrkova s optičkim iluzijama. Djeca su se zabavljala stvarajući pokretne slike koje su im omogućile da shvate osnovne principe kretanja slike u filmu i kako se stvaraju optičke iluzije. Ovaj dio radionica posebno je oduševio mališane jer su kroz igru učili kako se jednostavne slike mogu pretvoriti u dinamične pokretne slike koje podsjećaju na film.
Crtanje za zoetrop
Za ljubitelje animacije, radionice su uključivale i usvajanje osnova animacije i iluzije pokreta kroz crtanje za zoetrop—tzv. kotač života. Djeca su sama crtala sličice koje su se u brzom okretanju kotača transformirale u animaciju. Ova aktivnost omogućila im je da na vlastite oči vide kako se animacija temelji na brzoj izmjeni slika, što je temelj filmskog stvaralaštva.
Svjetlosni herbarij: Izrada cijanotipije od bilja
Jedan od najzanimljivijih dijelova radionica bio je izrada cijanotipije, fotografskog procesa koji koristi sunčevu svjetlost za izradu biljnih otisaka na papiru. Djeca su sakupljala bilje, postavljala ih na papir i izlagala ga suncu, stvarajući vlastite svjetlosne herbarije. Ova aktivnost nije samo bila zabavna, već je djeci omogućila da se upoznaju s osnovama fotografije i tehnikama izrade foto-umjetnosti.
Izrada filma s mobitelom: Prvi koraci u filmskoj produkciji
Zadnja aktivnost bila je izrada vlastitog filma uz pomoć mobitela. Djeca su naučila osnovne tehnike režije, kamere i montaže. Kroz jednostavne zadatke i igre, mali filmaši su naučili kako planirati i snimiti kratki film, te kako ga montirati. Ova aktivnost bila je prilika da djeca na vrlo praktičan način razumiju osnovne principe filmske produkcije.
Radionice u sklopu manifestacije Korčula voli film bile su iznimno uspješne i edukativne. Djeca su kroz igru, stvaralaštvo i praktične zadatke naučila mnoge osnovne principe filma i umjetnosti, razvijajući svoje kreativne vještine i razumijevanje vizualnih medija. Ovaj projekt još jednom pokazuje koliko je važno pružiti djeci priliku da se upoznaju s različitim oblicima umjetnosti, jer na taj način ne samo da razvijaju njihove vještine, već im pomažu da bolje razumiju svijet oko sebe.
O projektu:
Korčula voli film projekt je Udruge za interkulturalna i interdisciplinarna istraživanja namijenjen poticanju razvoja publike. Ovaj projekt provodi se u suradnji s Gradskom knjižnicom Ivan Vidali i Centrom za kulturu Korčula, a podržan je od strane Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske i Zaklade Kultura Nova.
O voditeljici radionica:
Petra Belc doktorirala je iz polja eksperimentalnog filma (tema Poetika jugoslavenskog eksperimentalnog filma 1960-ih i 1970-ih) na Katedri za filmologiju pri Odsjeku za Komparativnu književnost Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu. Prethodno je završila Obrazovni program Centra za ženske studije u Zagrebu, i studij filozofije i komparativne religije na Filozofskom fakultetu Družbe Isusove. Niz godina radila je kao montažerka i producentica filmskih i televizijskih najava i promocije TV programa. Istražuje polja feminizma, suvremene umjetnosti, eksperimentalnog filma te arhiviranja i prezervacije substandardnih filmskih formata. Volontira u Odsjeku za očuvanje baštine Kinokluba Zagreb.